Szkolenie szybowcowe

Warto wiedzieć, że szybownictwo jest w 99% przypadków początkiem życiowej, lotniczej pasji. Być pilotem szybowca to znaczy mieć ogromny przywilej doświadczania czegoś niespotykanego, co jest dane tylko nielicznym i co naprawdę wymyka się prawdziwej naturze człowieka. Bo przecież nie urodziliśmy się ze skrzydłami.

Wymagania niezbędne do rozpoczęcia szkolenia:

• wiek – ukończone 14 lat, do wieku 18 lat wymagana jest przy tym pisemna zgoda rodziców
  • wykształcenie min. gimnazjalne (lub równoważne)
  • stan zdrowia badania lotniczo-lekarskie klasy 2 lub 1

Badania lekraskie

Zgłoszenia prosimy kierować na, e-mail:
biuro@aeroklubelblaski.pl, tel:  55 233 44 10 lub 537 33 44 10

Szkolenie teoretycznie odbywa się z przedmiotów:

• Człowiek Możliwości i ograniczenia
  • Meteorologia
  • Nawigacja
  • Ogólne Bezpieczeństwo Wykonywania Lotów
  • Osiągi i Planowanie Lotu
  • Prawo Lotnicze
  • Procedury Operacyjne
  • Wiedza o Szybowcu
  • Zasady Lotu
Po zdanych egzaminach teoretycznych możemy zacząć prawdziwą przygodę z lataniem, czyli szkolenie praktyczne.  Taki kurs trwa około trzy tygodnie. Jest to szkolenie mające na celu dać uczniowi-pilotowi podstawowe umiejętności. W trakcie szkolenia uczeń – pilot wykonuje ok. 50 lotów z instruktorem startując za wyciągarką. Zakończeniem pierwszego etapu szkolenia jest wykonanie 10 lotów samodzielnych (bez instruktora na pokładzie). Szkolenie odbywa się na szybowcach typu  Puchacz.
Będąc juz wyszkolonym podstawowo pilotem jest wiele możliwości poszerzania swoich umiejętności i zdobywania kolejnych doświadczeń. Najczęściej laszuje się (przeszkala na) nowy typ szybowca, szlifuje technikę lądowania, uczy startować za samolotem i oczywiście to, na co każdy czeka, czyli rozpoczyna się naukę wykorzystywania prądów wznoszących zwanych potocznie termiką, która umożliwia nam szybowanie w powietrzu do kilka godzin i pokonywanie w tym czasie znacznych odległości, sięgających niekiedy nawet 750km. Po pewnym czasie można także zacząć naukę akrobacji podstawowej.
Szkolenie szybowcowe praktyczne w roku 2016 rozpoczyna się w pierwszym tygodniu wakacji. Poprowadzi to szkolenie instruktor pilot Paweł Góra! Zapraszamy do zapisów: szybowce@aeroklubelblaski.pl lub 668 049 683.