Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
  Drukuj

Wspomnienia z Obozu Przelotowego w Lubinie
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 cze 2011, o 16:25 
Offline

Dołączył(a): 27 mar 2011, o 22:24
Posty: 609
imię i nazwisko użytkownika: waclaw kokot
Wrażenia i doświadczenie zdobyte na wspaniałym Obozie Przelotowym w Lubinie są niezapomniane. Latałem w niespotykanych u nas warunkach termicznych. Pogoda była wyżowa z dynamicznie rozwijającymi się codziennie wieczornymi deszczami. Duże zamglenie, ograniczona widoczność i bliskość stref zakazanych, bo niebezpiecznych. Mieliśmy w grupie jednego pilota F16, który ku przestrodze opisywał zasięg wybuchu bomb na poligonie w pobliżu trasy przelotu szybowca, gdyby ten nieostrożnie zapędził się na aktywny poligon. W ciągu dnia narastające Cu tworzyły szlaki po 15 km z noszeniami po prostej 2,5m/s (prędkość Vek.) Za to zaraz obok gęsty opad deszczu. Po przejściu deszczu obszar był przez kilka godzin atermiczny, ale wieczorem pod nowym szlakiem można było zaliczyć wcześniej niedostępny PZ.
Wieczorem tworzyło się ciemne pokrycie 7/8 do 8/8 i tam też nosiło po 2 m/s. Niestety nie odważyłem się polecieć do Czech, jak mnie przydusiło w górach. Ale dwa szybowce Cobra i Jantar1 w parze odważnie poszły za Śnieżkę i zdołały wrócić do domu. Ja ledwie się doczłapałem do znajomej Jelonki (EPJG 122,9) i tu desperackim atakiem złapałem silny komin w Górach Kaczawskich (niby to tylko pagórki, ale zobaczcie je z wysokości 300m z ograniczoną możliwością lądowania). Faktycznie Kotlina Jeleniogórska jest czasami atermiczna. Woziłem się 40 min. na 700m bez widoków na przeskok. Nalot wzrósł mi o ponad 50 godzin. Miałem 3 loty ponad 6 godz, 2loty ponad 5 godz i reszta po 4 i 3 godz. Młodzi piloci pozaliczali diamenty 300km w tak trudnych warunkach. Szli przebojem i zespołowo do przodu, często dawali w pole, ale mieli wyniki. Zadania codziennie były drukowane i omawiane na briefingu, zawsze stał wystawiony grid, a trzy holówki uwijały sie jak w ukropie. Trasy były do wyboru i po lądowaniu - oddawano logery do kierownika sportowego jak na prawdziwych zawodach. Codziennie omawiano lądowania przygodne i wskazywano błędy w podejmowaniu decyzji lądowania. Nie uszkodzono żadnego szybowca tym bardziej pilota. Nacisk na bezpieczeństwo lotów był nadzwyczajny.
Naprawdę polecam ten rodzaj treningu dla pilotów z zacięciem przelotowym.
Rekomendacje znajdziecie na stronie : http://www.szybowce.com/news/article.ph ... owce#55218
Z przelotowym pozdrowieniem
Wacek Kokot


Załączniki:
Komentarz: ładne lotnisko z pasem asfaltowym. często przylatywały dyspozycyjne samolotu turbośmigłowe
EPLU SW.JPG
EPLU SW.JPG [ 77.69 KiB | Przeglądane 12665 razy ]
Komentarz: W każdych warunkach Rudna wskazywała dolot do Lubina
Nawigacyjny zbiornik Rudna.JPG
Nawigacyjny zbiornik Rudna.JPG [ 34.94 KiB | Przeglądane 12665 razy ]
Komentarz: zamglenie i niepewne poszarpane noszenia zniechęciły mnie do pójścia przez góry na Czechy
Śnieżka nad Karpaczem.JPG
Śnieżka nad Karpaczem.JPG [ 30.4 KiB | Przeglądane 12665 razy ]


Ostatnio edytowano 21 sty 2012, o 10:21 przez wacław kokot, łącznie edytowano 3 razy
Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Wspomnienia z Obozu Przelotowego w Lubinie
PostNapisane: 27 cze 2011, o 16:33 
Offline

Dołączył(a): 27 mar 2011, o 22:24
Posty: 609
imię i nazwisko użytkownika: waclaw kokot
Jeszcze garść fotografii z obszaru przelotów. Trasy były wykładane nawet za Zieloną Górę, PZ-y to też zamki Czocha i Książ.


Załączniki:
Komentarz: Głogów - ładne miasto
Głogów n_Odrą.JPG
Głogów n_Odrą.JPG [ 31.15 KiB | Przeglądane 12664 razy ]
Komentarz: Odra jest pośrodku trasy z Leszna do Lubina
Odra do Ścinawy.JPG
Odra do Ścinawy.JPG [ 34.4 KiB | Przeglądane 12664 razy ]
Komentarz: Nad Odrą są ładne miejsca - od Malczyc do Głogowa.
Pałac Lubiąż n_Odrą.JPG
Pałac Lubiąż n_Odrą.JPG [ 56.87 KiB | Przeglądane 12664 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Wspomnienia z Obozu Przelotowego w Lubinie
PostNapisane: 27 cze 2011, o 16:38 
Offline

Dołączył(a): 27 mar 2011, o 22:24
Posty: 609
imię i nazwisko użytkownika: waclaw kokot
I na koniec trochę pogody. Przekonałem się, że jak w powietrzu jest dynamicznie to prawie wszędzie nosi - a reszta dusi... i to jak.


Załączniki:
Komentarz: dynamiczne Cu Cong
piętrowe Cu.JPG
piętrowe Cu.JPG [ 28.68 KiB | Przeglądane 12664 razy ]
Komentarz: Pięknie nosi aż do podstawy
Cu Cong.JPG
Cu Cong.JPG [ 27.69 KiB | Przeglądane 12664 razy ]
Komentarz: zaraz mnie dogoni
Z długalem w kominie.JPG
Z długalem w kominie.JPG [ 110.96 KiB | Przeglądane 12664 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 

Re: Wspomnienia z Obozu Przelotowego w Lubinie
PostNapisane: 11 lip 2011, o 09:46 
Offline

Dołączył(a): 27 mar 2011, o 22:24
Posty: 609
imię i nazwisko użytkownika: waclaw kokot
wspomnienia z Lubina mam wciąż przed oczami; przedstawiam jeszcze fotki z komórki
pozdrawiam ....Wacek 8-)


Załączniki:
Komentarz: szybowce były z całej południowej Polski: Dęblin, Katowice, Kielce, JGóra, Lubin oraz Gdańsk i Elbląg.
Lubin szybowce przelotowe.JPG
Lubin szybowce przelotowe.JPG [ 30.41 KiB | Przeglądane 12638 razy ]
Komentarz: AF przed hangarem.
AF w Lubinie.JPG
AF w Lubinie.JPG [ 45.99 KiB | Przeglądane 12638 razy ]
Komentarz: Ta ściągarka ma zawsze czynną wentylację i super widoczność przez okna
zdobycz wojenna.JPG
zdobycz wojenna.JPG [ 42.66 KiB | Przeglądane 12638 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group alveo

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL